מהו מיחּדּוׁש - וכיצד הוא שומר על הסביבה שלנו?

 מיחּדּוׁש הופך פופולרי יותר ויותר בעולם הקיימות. סביר להניח שאתם מכירים את תהליך המיחזור, בין אם מיחזור פלסטיק או טקסטיל, אבל רבים לא מכירים את מונח המיחּדּוׁש.
אנחנו כאן כדי לענות על שאלות בנושא מיחּדּוׁש וגם לתת כמה רעיונות יצירתיים בנושא.
ִמיחּדּוׁש- צירוף המילים מיחזור ו-חידוש-  פירושו לעשות שימוש חוזר במשהו באופן שמגדיל את ערכו של האובייקט המקורי. במילים אחרות, מיחּדּוׁש זה לקחת משהו ישן וליצור ממנו משהו חדש.
כמה עובדות מעניינות על מיחּדּוׁש:
1- תומך בכלכלה מעגלית. כלכלה מעגלית היא מערכת שבה נעשה שימוש בסחורה ושימוש חוזר פעמים רבות במקום להיפטר לאחר שימוש אחד. מערכת זו ברת קיימא יותר מכיוון שהיא מסתמכת על שימוש במה שכבר יש לנו, במקום ליצור כל הזמן מוצרים חדשים מחומרים חדשים. 2- מיחדוש מועיל להפליא לכדור הארץ. הוא משיג כמה דברים בבת אחת: הוא עושה שימוש חוזר בחומרים שכבר יש לנו, והוא יוצר משהו חדש שסביר להניח שאנחנו צריכים, ולרוב חושבים לקנות ממנו חדש.
3- ממזער את הפקת משאבי הטבע. כאשר אנחנו ממחדשים, אנחנו בהכרח גם מפחיתים את הצורך בשימוש בחומרי גלם מיותרים חדשים, כי כבר יש לנו את מה שצריך. תחשבו כמה עצים אפשר להציל אם כל הרהיטים שלנו היו עשויים מעץ משומש מראש.
4- מפחית פסולת במזבלה. מיחדוש מציל את המוצר המקורי שרצינו לזרוק מהמזבלה. גם אם המוצר המקורי ניתן למיחזור, ניתן להוריד את הפלסטיק רק פעם או פעמיים לפני שיתרת הרהיט או המוצר לא ניתן יותר למיחזור. בסופו של דבר, חומרי המיחזור שלנו עלולים להגיע למזבלה, מה שעלול להזיק - במיוחד אם הם אינם מתכלים.
5- פחות ייצור, פחות פליטת פחמן. למזעור צריכת משאבים יש שני יתרונות: שמירה על משאבי טבע וצמצום הצורך בייצור. תהליך הפיכת חומרי גלם למוצר מוגמר יכול לבוא עם פליטת פחמן כבדה, במיוחד במהלך ייצור המוני.
6- שימוש בעבר כמודל לחיקוי - רבים מאמינים שדורות לפנינו חיו חיים טובים יותר ממה שאנו חיים כיום. במאמץ לשפר את רווחתם, אנשים חוזרים על מה שעשו דור הסבים והסבתות שלנו: מייצרים פריטים מהבית כדי ליצור משהו חדש. בעוד שבעבר זה נעשה מסיבות כלכליות (ואולי כך גם לעיתים היום), רמת שביעות הרצון מהשימוש בפריט כזה לא השתנתה!
7- יצירתיות אישית -  לא כולם רוצים לקנות את אותם מנורות \ רהיטים \ דקורציה למטבח שיש לכולם, (איקאה נגיד) מה שגורם לבית שלהם להיראות בדיוק כמו של כולם. אין ספר שמילת המפתח בפיסקה הזו היא כולם :) היופי הוא, שמוצרים ממוחדשים הם ייחודיים, מקוריים ולא תוצר של פס ייצור אחיד. מכיוון שהם עשויים בעבודת יד, הם לא נעשים בתבנית קבועה.
אנחנו במאורות ירוקים נהנים מהיכולת לבטא את היצירתיות שלנו בדרכים שונות בכל פעם. 
איך גם אתם יכולים לתרום לסביבה ולבצע מיחדוש? 
1- קניות מבתי עסק שממחדשים. אם אתם מרגישים שלמחדש בעצמכם זה גדול עליכם, יש שפע של בתי עסק בישראל שיוצרים וממחדשים מוצרים מדהימים . הם כבר עושים את העבודה בשבילכם, כל שנותר לכם הוא להכיר אותם ולבחור איזה פריט מחודש אתם רוצים אצלכם בבית. בכל פעם שאתם קונים מעסק שממחדש, אתם תומכים בתעשייה ברת קיימא יותר. בנוסף, זה מראה גם לסביבה הקרובה שלכם שיש אפשרות אחרת.
2- תנו לפריטים הישנים שלכם חיים חדשים. אם אתם מרגישים יצירתיים, יש כמה פרויקטים קלים למיחדוש שאפשר לנסות בבית. שימו לב לכמה רעיונות פשוטים שצרפנו כאן:
גלגל אופניים ישן שהפך בקלות לשעון קיר מקורי.
ידיות חדשות ומעניינות למגרה או ארון מסכו"ם ישן
מתקן לסכינים מספרים
מתקן לסכינים מספרים ישנים.
כמה ספרים כבר יצא לנו לתרום? ותמיד אפשר למצוא ספרים נוספים זרוקים בספריות רחוב, קחו ספרים ממש ישנים, שיש להם לוק מיוחד , אחדו אותם יחד בדבק, והנה לכם מתקן לסכינים ממוחדש, מתחשב בסביבה , וסופר קול.
מתלה מכפיות
כשהייתי צעירה, וגרתי בתל אביב, היה בנחלת בנימין דוכן של מישהי שעשתה מסכו"ם ישן תכשיטים, טבעות, צמידים ואפילו שעונים. מה דעתכם על מתלים מסכו"ם ישן?
מובייל אופניים
מובייל אוריגמי, מטוסים, סירות או כל מה שעולה על דעתכם, מה המחזיק ? שוב גלגל אופניים ישן.
מראה ממחבט טניס
זרוקים לכם בבית מחבטי טנסי ישנים או פינג פונג? למה לא לעשות מהם מראה דקורטיבית הביתה?
תכלס את מתקן הייבוש צלחות הזה ממש אהבתי!  לא נראה לי שדרושים הסברים :)
שידה ממזוודה
יש לכם מזוודה ממש ישנה , כזו של סבא וסבתא ששמרתם ולא ידעתם מה לעשות איתה ? רפדו בטפט או בבד את הדפנות, חזקו את שוליים במדפי עץ, אפשר גם להציב רגליות קטנות משידה ישנה.. והנה ארונית דקורטיבית שלא תמצאו בשום חנות שבעולם. ואתם הכנתם אותה.
מתלה תמונות מגלגל אפוניים
אנחנו שוב בגלגלי אופניים ישנים.. איך זה בתור סטנד תמונות משפחתיות?

לסיכום.
הזדמנויות למיחדוש נמצאות סביבנו כל הזמן, צריך טיפה יצירתיות ודמיון, ותחשבו כמה השראה מוצרים ממוחדשים שכאלו נותנים לילדים שלכם…