נרות עם נשמה- סדנאות זיכרון פרטיות

 "אני חייבת להגיד לך משהו",  היא תפסה אותי בסיום, מסתכלת אל תוך עיני, ומחזיקה בידי. "כששמעתי שנעשה סדנת נרות לזכרה של ט', לא ציפיתי ליותר מדי. כי אני לא טיפוס של נרות ככה ברגיל. אבל מה שעשיתן כאן הערב, השיתוף שלך בזוהר שלך ובגעגוע שלך, הזמן שנתתן לנו להזכר ב ט', לדבר עליה, להיות יחד, להרגיש את הגעגוע, ולהסכים להיות בו כולנו יחד. את יודעת, לא הייתי כאן מאז השבעה, והנרות האלה שהכנתי, שאני כל כל אוהבת אותם עכשיו, המשמעות שעזרתן לנו להכניס לתוכם, הרוח שלה כאן. אני מחכה להדליק את הנרות שהכנתי - את יודעת מה הנרות האלה? נרות עם נשמה".
סדנת זיכרון- הכנת נרות
כל הזמן הזה עמדנו בצד, מסביבנו התרחשות סיום ערב מרגש, עמדתי מולה, עם ידיים בכיסים, הלב דפק, אבל החזות שלי לא הסגירה דבר ממה שהתחולל לי בפנים, הסתכלתי אל תוך עיניה וניסיתי רק להקשיב למילים, לתת להן להכנס עמוק אל תוך הלב שלי. להרגיש.
בדרך חזרה הביתה, כשכל הבגאז' מלא בציוד הסדנאות הקבוע שלנו, הצלחתי להסדיר נשימה. נזכרתי בדרך אל הסדנה שעשינו שני ואני אחר הצהריים, כשהרגשתי את המתח וההתרגשות בגוף שלי, ובעיקר בלב. לפעמים אני פוחדת שהלב שלי לא יעמוד בעומס ההתרגשות בארועים כאלה. שלא אוכל להחזיק את עצמי ואפרוץ בבכי, במקום לדבר.
לא הכרנו אף אחת מהן, 17 נשים, חברות ובנות משפחה בוגרות. אחת מהן פנתה אלי בפייסבוק לפני שבועיים, סיפרה לי בקול רווי מתח והתרגשות שהיא מחפשת משהו מיוחד לקראת יום השנה הראשון ללכתה של ט'. זה היה מוות מפתיע, לא צפוי, שהשאיר את כולם עם הרבה שאלות עצב וכאב. דיברנו בטלפון, הסברתי כל מה שיכולתי על הסדנה, ועל ההנגשה שלי לארועים מסוג זה, "זו לא תהיה סדנה רגילה שאני מעבירה למבוגרים, זו תהיה סדנת יצירה ושיח שתוקדש לזיכרה. אני אאפשר לכל מה שיעלה לקרות, וארגיש את האנרגיה שתתהווה , אכוון לאן שהרוח תנשוב".
הכנת נרות זיכרון
זו לא הסדנה הראשונה שאני מעבירה לזכרו של אדם אהוב שעזב. כשהתחלנו עם הסדנאות לא חשבתי בכיוון הזה, אבל הקהל חשב אחרת, והבקשות לסדנאות פרטיות עם אווירה וזיכרון מיוחדים מגיעות, כל קבוצה עם הרצון שלה להיזכר, להרגיש, לחוות. ואני בכל פעם כזו מתרגשת לפני, מפחדת שלא אדע מה לומר, שלא אעמוד בעומס הרגשות, ובכל פעם מחדש, יוצאת מחוזקת יותר, ובהבנה כמה מפגשים מסוג זה משמעותיים לכולנו.
למחרת קיבלתי את הווטסאפ הזה מאותה אישה שהזמינה אותנו: "רציתי להודות לכן שוב על ערב נהדר ומשמעותי, שעלה על כל הציפיות. התגובות החמות והנרגשות מהמשתתפות ממשיכות גם היום. תודה שסייעתן לנו ושהכנסתן אותנו ללב שלכן" נראה לי שיש לנו שם חדש לסדנאות מהסוג הזה - סדנת נרות עם נשמה.